Andmete varundamise olulisus Microsoft 365 puhul

Andmete varundamine ehk andmete back-up on teema, millele tasub mõelda pigem varem kui hiljem, sest nii väldid andmekadu ja planeerimata kulusid. Samuti tasub seda teha ka Microsoft 365 (Office 365) kasutajatel.  Selles blogipostituses kirjutame sellest, mida saaksid juba täna selleks teha, et kaitsta ja kindlustada oma ärikriitilised andmed.

andmete_varundamine_andmete_backup_1

Kas andmete varundamine on vajalik?

Jah, on, sest sel on otsene seos raha ja kuludega olenemate sellest, kas andmekao põhjuseks oli vargus, force majeure või lihtsalt üks tass head kohvi, mille hooletusest arvutile kummutasid. 

Iga andmekadu toob endaga kaasa otsesed ja kaudsed kulud. Varukoopia olemasolul saad andmed hõlpsasti taastada, kuid selle puudumisel on andmed jäädavalt kadunud. Erinevatest levinud andmekao põhjustest leiad ülevaate allpool.

Kas Sinu (ettevõtte) andmed on varundatud?

Ilmselt vastad sellele küsimusele “jah”, Microsoft tegeleb sellega, sest oled ju Microsoft 365 kasutaja. Tegelikult on vastus “ei”, kuna SaaS (Software as a Service) teenusepakkuja (nagu ka Microsoft), vastutab selle eest, et töövahendid ja nende kasutamist võimaldav infrastruktuur oleksid töökorras ja kaitstud.

Andmed ja nende turvalisus on Sinu vastutusala. Vastavalt Microsofti jagatud vastutuse mudelile (Microsoft’s Shared Responsibility Model) on andmete haldamine, ärikriitiliste andmete kaitse kasutaja või kliendi enda vastutus.

Siit saad sel teemal lisaks lugeda.

andmete_varundamine_andmete_back_up_shared_responsibility_model

Kas OneDrivest ja failide arhiveerimisest siis ei piisa?

Oluline on meeles pidada, et isegi kui paljud Microsoft 365 sisseehitatud funktsionaalsused jätavad mulje andmete varundamisest, siis tegelikult ei ole see nii lihtne. 

Microsoft OneDrive hoiab küll koopiat kasutaja failidest Microsofti pilves, aga see ei ole andmete varukoopia. Tegelikult kui kasutaja fail on kustutatud või pahavara poolt kahjustatud, siis kajastub see automaatse sünkroniseerimise tulemusel ka OneDrive’is. Ehk siis algfaile ei ole võimalik enam taastada, kuna neid ei eksisteeri või need on krüpteeritud.

Andmete varundamise definitsioon ütleb, et back-up on varukoopia, mida hoitakse eraldiseisvalt eraldi asukohas, et vajadusel selle abil kiirelt ja mugavalt andmed taastada. Varukoopia olemasolul saab andmed taastada, selle puudumisel on andmed jäädavalt kadunud.

Kui soovid lugeda lisaks, kuidas jaguneb vastutus Sinu ja Microsofti vahel, siis saad seda teha SIIN.

Pea meeles: Sinu andmed on Sinu vastutus. 

Juurutuse tüübist olenemata lasub vastutus järgmiste komponentide osas alati Sinul:

  • andmed;
  • lõpp-punktid;
  • konto;
  • juurdepääsuhaldus.

Võta meiega ühendust, hea meelega räägime Sulle lahendustest ja võimalustest lähemalt.

Miks on andmete varundamine oluline?

Järgnevalt tutvustame seitset kriitilist põhjust, miks tuleb andmeid varundada. Millised on need tahtmatud või tahtlikud olukorrad, mis võivad põhjustada andmekao ja sellega kaasnevad kulud. 

  • Ekslik kustutamine: see on enimlevinud Microsoft 365 andmekao põhjus. Olenemate sellest, kas see juhtus tahtlikult või tahtmatult, on andmed kogu võrgus kustutatud. Varukoopia olemasolu võimaldab taastada Exchange või Microsoft 365 kasutaja ja andmed serveris.

 

  • Ebakõlad ja puudujäägid andmete säilitamise põhimõtetes (retention policy gaps and confusion): Microsoft 365 säilitamise põhimõtted on töötatud välja selleks, et aidata organisatsioonidel ja ettevõtetel täita seadusandlusest, normidest ja sisemistest kokkulepetest tulenevaid nõudeid; need ei ole varukoopiad. Kõiksugu säilitamise põhimõtete järgimine ning haldamine on keerukas ülesanne. Andmete varundamine on andmete säilitamise viis, mis on turvaline ja eraldi salvestuskohas hoitud, et vajadusel võimaldada kiire andmete taastamine.

 

  • Sisemised turvariskid: äririskidest rääkides peetakse sageli silmas väliseid riske ja andmete kaitset nende vastu. Siiski seisavad paljud ettevõtted silmitsi ka sisemiste turvariskidega. See probleem on tegelikult palju aktuaalsem kui sageli arvama kiputakse. Õige back-up lahenduse korral vähenevad märkimisväärselt andmekao ja hävimise võimalikud riskid ning ka sellega kaasnevad kahjud.

 

7-pohjust-andmete-varundamiseks-andmete-backupi-pohjused
  • Välised turvariskid: pahavara areneb pidevalt ning kurikaelad leiavad uusi võimalusi, kuidas tungida ligi ettevõtte andmetele. Sageli järgneb küber-rünnakuga ettevõtte andmete massiline krüpteerimine. Andmete varundamine võimaldab sellisel juhul taastada andmed rünnakule eelnenud kujul.

 

  • Juriidilised nõuded ja vastavusnõuded: Microsoft 365’te on küll sisse ehitatud hulk funktsionaalsusi (nt eDiscovery), kuid kolmandate osapoolte poolt pakutavad varunduslahendused on loodud spetsiaalselt sellel eesmärgil. Need  võimaldavad otsida ja leida vajalikke andmeid varukoopiast ning taastada vajalikud andmed kiiresti, et tagada vastavus kõigi nõuetega.

 

  • Postkastide haldus ja migreerimine:  postkastide migreerimine MS365 keskkonda ja haldus hübriid-keskkondades nõuab samuti hoolikat andmete varundamist, hoolimata andmete alg-asukohast.

 

  • Teamsi andmestruktuur: Microsoft Teamsis andmete salvestamise arhitektuur on palju keerukam, kui me arvata oskame. See tähendab, et Teamsi andmed ei salvestu ainult rakenduses endas, vaid Teamsi genereeritud andmed paiknevad teistes rakendustes nagu Exchange Online, SharePoint Online ja OneDrive. Selles kontekstis on andmete adekvaatne kaitse äärmiselt oluline.

Kuidas saaksin oma andmeid kaitsta?

Selleks on mitu võimalust, esiteks võid leida ise lahendused ja võimalused, kuidas andmed oleksid korrektselt varundatud. Teine võimalus on selleks kogemustega partner, kes omab pidevat ülevaadet turul pakutavatest lahendustest, on neid testinud ja kasutanud ning oskab soovitada just Sinu vajadustele sobiva.

ShareCloudis omame pikaajalist kogemust erinevate teenusepakkujatega ning oleme tänaseks valinud välja järgmised: VeeAm ja N-Able.

Võta meiega ühendust, hea meelega räägime Sulle lahendustest ja võimalustest lähemalt.

 

Tundub kasulik? Jaga postitust oma kolleegile või sõbrale:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Liitu ka meie uudiskirjaga

Ole kursis sellega, mida teeme!